Zaświadczenie lekarskie

lekarz medycyny pracyRozpoczynając pracę w nowej firmie musimy najpierw wykonać stosowne badania oraz dostać zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań na wykonywanie określonego zawodu. Dokument wystawiony od lekarza jest podstawą prawną do zatrudnienia nowego pracownika, gdyby lekarz zaznaczył w oświadczeniu, że jego pacjent nie może podjąć się wykonywania zawodu ze względu na stan zdrowia, pracodawca nie może go zatrudnić.

W Polsce uzyskanie takiego zaświadczenia wbrew pozorom nie jest trudne. Gabinet lekarzy medycyny pracy są zazwyczaj przepełnione, kolejki sięgają drzwi wyjściowych i czekać trzeba pół dnia, ale rzadko kiedy przeprowadzane są badania. Jeśli już najczęściej morfologia oraz badanie wzroku. Lekarz może również chcieć zapoznać się z historią choroby pacjenta. Jednak nie trzeba mu w tym celu przedstawiać całej dokumentacji. Jeśli wszystko odbywa się w tej samej przychodni, w której się leczymy u lekarza pierwszego kontaktu można zawsze wyciągnąć kartotekę. Mimo to jednak medycyna pracy nie przewiduje tak szczegółowej spowiedzi ze stanu zdrowia. Wystarczy nasze potwierdzenie, że jesteśmy zdrowi i chcemy pracować. Badania przeprowadzane w zakresie medycyny pracy zawsze są płatne. Wszelkie koszta ponosi przyszły pracodawca. Jeśli musimy sami zapłacić za wizytę, powinniśmy jak najszybciej upomnieć się o zwrot tej kwoty, gdyż nie jest zgodne z prawem, że sami płacimy za takie badania.

Plusem tego typu badań jest wizyta u okulisty. Jeśli sami wcześniej nie wpadniemy na pomysł zbadania wzroku to tam właśnie możemy to zrobić. Dobrze jest mieć pewność, że nie mamy żadnej wady, a jeśli taka jest to właśnie jaka. Wiele zakładów pracy na podstawie zaświadczenia u okulisty refunduje zakup okularów lub przynajmniej dopłaca, pod warunkiem, że musimy używać ich w pracy, a okulista wyraźnie zaznaczy to na zaświadczeniu. Tak się dzieje w przypadku pracowników biurowych i wszystkich tych zawodów, które wymagają ośmiogodzinnej pracy przy komputerze. W tym wypadku pracodawca zobowiązany jest również do zapewnienia nam pięciu minut przerwy na każdą godzinie pracy, aby wzrok mogło odpocząć.

Dla osób które chcę się dowiedzieć więcej polecamy http://pl.wikipedia.org/wiki/Medycyna_pracy

Dodaj komentarz